Naprawa dachu po kunie za pomocą celulozy – co warto wiedzieć?
Choć kuny cechują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, to potrafią wyrządzić wiele szkód. Wyposażone w ostre zęby i mocne łapy gryzonie mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji dachu. Z tego względu należy się ich wystrzegać, czyli stosować metody prewencyjne, które chronią przed zagnieżdżeniem się kun na poddaszu lub na strychu. W tym artykule prezentujemy skuteczny sposób na naprawę dachu po kunie.
Jakie szkody robi kuna?
Objawy bytowania kuny na poddaszu domu to przede wszystkim pozostawione odchody, charakterystyczny zapach, a także kawałki izolacji rozrzucone wokół domu. Zaniepokojenie powinny również wzbudzić charakterystyczne hałasy takie jak skrobanie i szuranie, intensywne szczególnie wiosną i latem, w okresie godowym gryzoni. Jaką drogę na strych wybierają zwykle kuny? Przedostają się one do domu najczęściej poprzez rynnę, dlatego pionowe ślady wzdłuż elewacji również powinny wzbudzić naszą czujność. Dla zyskania pewności można zamontować na poddaszu kamerę, która wykona zdjęcia lub filmiki. Jeżeli chodzi o szkody, jakie wyrządza to zwierzę, należy do nich przede wszystkim naruszenie warstwy ociepleniowej domu, zanieczyszczenie pomieszczenia wraz z uszkodzeniem mebli, a w najgorszym przypadku szkody w konstrukcji dachu.
Naprawa dachu po kunie celulozą – koszt
Cena za naprawę uszkodzeń zależy przede wszystkim od ich stopnia. Jeżeli zniszczenia po kunie dotyczą jedynie termoizolacji, koszt naprawy nie powinien przekroczyć kilku tysięcy złotych. Natomiast jeśli doszło do naruszenia konstrukcji dachowej, domownicy będą musieli zapłacić co najmniej kilkanaście tysięcy złotych za reperację. Ze względu na wysokie koszty o wiele lepszym rozwiązaniem jest montaż izolacji termicznej, która nie tylko ochroni przed ucieczką ciepła z domu, ale również nie pozwoli gryzoniom na zakładanie gniazd. Warto rozpatrzyć te opcje szczególnie wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę, że mieszkamy w środowisku naturalnego występowania kun. Takim rozwiązaniem jest właśnie izolacja celulozowa. To nie tylko skuteczny, ale również ekologiczny środek izolujący, który powstaje z wyselekcjonowanego papieru gazetowego. Wcześniej jest poddawany impregnacji, co chroni przed łatwopalnością i rozprezstrzenianiem się ognia. Termoizolacja celulozowa jest montowana za pomocą metody wydmuchiwania, dzięki czemu trafia ona nawet do trudno dostępnych miejsc.
Jak uszczelnić dach przed kunami celulozą?
Przed przystąpieniem do pracy dokonujemy bezpłatnej wyceny naprawy uszkodzeń. Określamy wówczas, przy użyciu kamery termowizyjnej, gdzie i w jakiej ilości należy umieścić warstwę ociepleniową. Kolejny krok to przygotowanie przestrzeni, czyli dokładne jej wyczyszczenie oraz wywiercenie otworów w płytach gipsowo-kartonowych, poprzez które granulat celulozowy jest wdmuchiwany. Sam montaż przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia. Po wdmuchaniu celuloza równo się układa, docierając do nawet najmniejszych szczelin. Na końcu ponownie przeprowadzamy badanie kamerą termowizyjną, aby określić jakość wykonanych prac. Specjaliści z Celuterm mają kilkanaście lat doświadczenia w branży ociepleniowej. Od lat jeździmy również do klientów, by naprawiać szkody wyrządzone przez kuny. Widzieliśmy już niemal wszystko w tym zakresie, z tego względu jesteśmy w stanie zaoferować profesjonalną naprawę izolacji dachu po kunie, która posłuży Ci latami. Zainwestuj we własny spokój i bezpieczeństwo Twojego domu!